|
|
HANGTECHNIKA
A zene és a beszéd élvezete és értése a mai élet számára alapvetõ fontosságú. Amikor sok ember gyûlik össze, a megfelelõ hang biztosítása nem is olyan egyszerû feladat. A görögök professzionális módon terveztek színházakat, amfiteátrumokat, amelyekben akusztikai tervezéssel oldották meg a feladatot. Egy mai koncert esetén a látvány mellett a hang önmagában olyan pluszt képes adni, amely miatt akár katartikus is lehet az élmény. Az audiofil felfogás mellett, amely arra törekszik, hogy a hangrendszer a lehetõ legtökéletesebben reprodukálja az akusztikus hangot, mi úgy gondoljuk, hogy hangosított zenei rendezvények esetén, a hangosítás alkalmas lehet többlet élmény nyújtására.
Cégünk eszközparkját tudatosan úgy tervezzük, hogy a különféle rendezvények követelményeit magas szinten, de a racionális, átgondolt technológia következtében mégis kedvezõ áron tudjuk kielégíteni. Tartunk eszközöket alapvetõen beszéd, vagy színházi jellegû rendezvények, ill. gép- és fõleg élõ zenei rendezvények hangosítására egyaránt. Az eszközeinket állandóan fejlesztjük és bõvítjük, ill. rendszeresen karban tartjuk.
Fõbb eszközök: EAW KF730 „line array” hangrendszer, SB1000 szubokkal EAW KF650 „tölcséres” hangrendszer, SB1000 szubokkal EAW JFX260i, JFX560i, SB625 monitorrendszerek. Zenekari és DJ keverõk: Soundcraft (GB4, GB2, LX7II), Pioneer, … Effektek, EQ-k, dinamikaszabályzók: BSS, Yamaha, dbx, Lexicon, … Rendszerprocesszorok: EAW, Végfokok: Crest, Powersoft, Zeck … (2010. eleje: 100 000 W teljesítményben) Mikrofonok: Shure, Beyerdinamic, AKG, Sennheiser, … Csoportkábelek, kábelek: Zeck, Klotz, Cordial, Link, … (48, 34 és 20 sávos komplett kábelrendszerek)
A “Line array” hangrendszerünk 2010-es konfigurációja
FOH:
2 x 8 db EAW KF730 "line array" topbox 2 x 4 db EAW SB1000 dupla 18"-os sub
EAW UX8800 rendszerprocesszor, amely tartalmazza a világújdonság "Gunness Focusing" technológiát (stúdió minõségû hangzás nagyteljesítményû tölcséres hangfalakból)
10 x Crest Audio ProX200 végerõsítõ, a rendszer kizárólag 4 ohm-ra illesztett RMS teljesítménye 56 000 W (a végfokokat lehetne 2 ohm-ra terhelni)
Monitor: 8 db EAW JFX260i 2 db EAW JFX560i
|
|
|
A rendszer beszerzése elõtt a döntést közel két éves tájékozódás és tervezés elõzte meg. A kiindulás az volt, hogy a világon bárhol elfogadott, kompakt méretû „line array” rendszerre van szükségünk a jelenlegi piacaink megtartása érdekében. Ajánlom mindenki figyelmébe a ProSoundWeb fórumot, amelyet a pro – audio ipar nagyon sok képviselõje (pl. Perrin Meyer – Meyer Sound, Tom Danley – Danley Labs, …) követ figyelemmel. A net alapján általában és a ProSoundWeb-en folytatott levelezések alapján egyértelmûen megállapítottuk, hogy az EAW KF730-as rendszere a világon mindenütt elfogadott, bevált, praktikus rendszer, a tipikus „amerikai hang”, amelyet most már mi is minden alkalommal, nagy örömmel hallgatunk.
A KF730 kialakításánál zseniális ötletnek tartom, hogy a mélyközép tartományt 2 db 10” neodymium hangsugárzó adja, amelyeket a láda két oldalán, - nem a front felületen - helyeztek el, így az meglepõen kicsi. A tervezés és a technológia „phase aligned” igen kifinomult és nehéz, de a láda oldalirányban szinte nem sugároz. Mivel a teljes frontfelület egy nagy tölcsér, amelyre 2 db 1” és 2 db 7” dolgozik, a láda irányítottsága, nagyon precízen 110º, és a lesugárzott területen hihetetlenül homogén. Az elsõ koncerten a monitorkeverõnél a fõénekes monitorát a szokáson módon betekertük. Az énekes reakciója: ez sok, vedd vissza! Letekertük a felére, az énekes: mondom, hogy vedd vissza! A színpad csendes, így sokkal könnyebb a monitorkeverés. Tapasztalataink alapján az EAW szlogenje „A legnagyobb hang a legkisebb dobozból” megállja a helyét. Tulajdonképp érdekes, hogy hogyan fér el a 6 hangszóró ekkora dobozban. Az SB1000-es sub-okról nem kell túl sokat beszélni, az egyik legtöbbet használt és elfogadott szub-láda.
A tölcséres hangrendszerünk 2010-es konfigurációja:
2 x 2 db EAW KF650z 2 x 3 db EAW SB1000 2 x 1 db EAW JFX560i (center) Powersoft végfokrackek (26 000 W)
|
|